Agachi Neculai

Agachi Neculai s-a născut în 23 februarie 1925, în comuna Poduri, județul Bacău și a decedat în 1997, București.
Membru supleant al C.C. al P.C.R. (23 iulie 1965-12 august 1969); membru al C.C. al P.C.R. (12 august 1969-24 noiembrie 1989). A absolvit Facultatea de Metalurgie, Institutul Politehnic București; Școala Superioară de Partid „Ștefan Gheorghiu” (1963-1966); doctorand (în 1985). Profesia de bază: inginer siderurgist.

Activitate și funcții

membru de partid din 1954; activist de partid (în 1960); director general al Combinatului Siderurgic Hunedoara (1964-1968); membru al biroului Comitetului regional de partid Hunedoara (din 25 mai 1965); adjunct al ministrului Industriei Metalurgice (21 decembrie 1968-13 martie 1969); vicepreședinte al Consiliului Național al F.U.S. (1968-1974); ministrul Industriei Metalurgice (13 martie 1969-17 decembrie 1985); membru al Consiliului Suprem de Dezvoltare Economică și Socială (în 1975); prim-vicepreședinte al Consiliului Central de Control Muncitoresc al Activității Economice și Sociale (7 februarie 1986-12 octombrie 1988).

Deputat în M.A.N., ales în circuitul electoral nr. 10 Orăștie, regiunea Hunedoara (1965-1969), nr. 8 Călan, județul Hunedoara (1969-1975), nr. 5 Dragalina, județul Ialomița (1975-1980), nr. 4 Galați-Sud, jud. Galați (1980-1985) și nr. 1 Târgoviște-Nord, județl Dâmbovița (1985-1989).

Distincții: „Ordinul Muncii44 clasa a II-a (1964, 1981); Ordinul „23 August44 clasa a II-a (1965); Ordinul „Tudor Vladimirescu44 clasa a V-a (1966); Ordinul „Steaua Republicii Socialiste România44 clasa a IlI-a (1968); clasa a 11-a (1975).

Bibliografie: Florica Dobre (coordonator): Consiliul Național pentru Studiere Arhivelor Securității. Membrii C.C. al P.C.R. 1945–1989. Dicționar. Editura Enciclopedică, București 2004.

INDICE – Membrii C.C. al P.C.R.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.