Airinei Gheorghe

Airinei Gheorghe s-a născut pe 24 ianuarie 1928, în Buhuși, județul Bacău și a decedat în 1994, București. Membru supleant al C.C. al P.C.R. (28 noiembrie 1974-23 noiembrie 1979). Studii: Școala normală „Gheorghe Asachi44 din Piatra Neamț (1939-1947); Facultatea de Telecomunicații, Institutul de Transporturi București (1949-1953); Universitatea Serală de Marxism- Leninism. Profesia de bază: inginer-telecomunicații.

Activitate și funcții

Membru al U.T.M. (1948); membru de partid din iulie 1958; pedagog la Liceul Teoretic din Buhuși (1947-1948); pedagog la școala tehnică de telecomunicații (din septembrie 1948); inginer principal (februarie 1954), șef de serviciu (din octombrie 1958) și director general (1964-1965) la Direcția regională P.T.T.R. București; director general al Direcției Generale Telefon, Telegraf din Ministerul Poștelor și Telecomunicațiilor (1965-1966); adjunct al ministrului Poștelor și Telecomunicațiilor (din 21 ianuarie 1966); șef al Departamentului Poștelor și Telecomunicațiilor (din 3 aprilie 1971); adjunct al ministrului Transporturilor și Telecomunicațiilor (25 august 1973-30 august 1982); ambasador extraordinar și plenipotențiar al R.S.R. în Sudan (10 ianuarie 1983-14 mai 1988); membru al Consiliului Național al Radio- televiziunii Române. Distincții: „Ordinul Muncii44 clasa a IlI-a; Medalia „Muncii44;

Bibliografie: Florica Dobre (coordonator): Consiliul Național pentru Studiere Arhivelor Securității. Membrii C.C. al P.C.R. 1945–1989. Dicționar. Editura Enciclopedică, București 2004.

INDICE – Membrii C.C. al P.C.R.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.