Cumnatul lui Nicolae Ceaușescu, votat deputat în circuitul electoral nr. 8 Călan

Neculai Agachi, căsătorit cu Maria Agachi, soră a lui Nicolae Ceaușescu, a deținut calitatea de deputat în circuitul electoral nr. 8 Călan, între 1969 – 1975.

Propunerea ca Neculai Agachi să candideze pentru funcția de deputat a fost aprobată de Gheorghe Andrea, maistru turnător în uzina „Victoria” Călan; Adolf Drucker, directorul unității industriale; Nikolaus Rudolf Pilly, tehnician, președinte al Consiliului Oamenilor Muncii de Origine Germană din județul Hunedoara; Ieronim Grecu, președintele consiliului popular al comunei Boșorod; Gheorghe Oprinescu, secretarul Comitetului orășenesc de partid Călan și Ernest Uskar.

În același an, 1969, a devenit membru al CC al PCR până la Congresul al XIV-lea, din noiembrie 1989. Din 1975 a fost membru al Consiliului Superior al Dezvoltării Economice și Sociale a Românei. La 7 februarie 1986, Neculai Agachi a fost numit în funcția de prim-vicepreședinte al Consiliului Central de Control Muncitoresc al Activității Economice și Sociale. funcție pe care a ocupat-o până la 12 octombrie 1988. S-a stins din viață în 1997.

Citește și Activitatea comunistului în ilegalitate Adolf Drücker

Neculai Agachi (n.1925 – d.1997), a fost totodată ministru al metalurgiei în Guvernul Ilie Verdeț I (30 martie 1979 – 29 martie 1980); Guvernul Ilie Verdeț II (29 martie 1980 – 20 mai 1982); Guvernul Constantin Dăscălescu I (21 mai 1982 – 28 martie 1985); Guvernul Constantin Dăscălescu II (29 martie – 16 decembrie 1985); membru în Marea Adunare Națională, 1965 – 1989.

Soția lui, Maria Ceaușescu (Agachi după căsătorie) a lucrat la fabrica Electromagnetica din București, devenind șef de secție datorită legăturilor de familie.