Paraschiv Alecu

Paraschiv Alecu (n. 18 august 1938, com. Vulturu, jud. Vrancea) a fost membru supleant al Comitetului Central al Partidului Comunist Român între 22 noiembrie 1984 și 16 decembrie 1987, membru al C.C. al P.C.R. (16 decembrie 1987 – 24 noiembrie 1989), membru al Colegiului Central de Partid (22 noiembrie 1984 – 24 noiembrie 1989) și membru al Comisiei Centrale de Revizie (24 noiembrie – 22 decembrie 1989).

Paraschiv Alecu a absolvit Facultatea de Științe Politico-Economice la Academia de Științe Social-Politice „Ștefan Gheorghiu“ în 1975. Profesia sa de bază a fost montator locomotive.

În cadrul activității sale profesionale și politice, Paraschiv Alecu a lucrat ca montator locomotive la Depoul de locomotive C.F.R. Oradea (din 1957). A devenit membru de partid în 1960, instructor al Comitetului orășenesc U.T.M. Oradea (din 1961) și instructor al Comitetului regional U.T.M. Crișana, responsabil la Comisia de învățământ politic (din 1962). A ocupat funcția de prim-secretar al Comitetului orășenesc U.T.M. și membru al biroului orășenesc de partid Oradea (din 1963), secretar (din 1965) și prim-secretar (1966 – februarie 1968) al Comitetului regional U.T.M. Crișana și membru supleant al biroului Comitetului regional de partid Crișana (1966 – februarie 1968).

Paraschiv Alecu a fost instructor teritorial al Comitetului județean de partid Bihor (1969 – 1976), instructor teritorial al Comitetului municipal de partid Oradea (din 1973), șef al Secției organizatorice a Comitetului județean de partid Bihor (1976 – 1981), membru al biroului Comitetului județean de partid Bihor și prim-secretar al Comitetului municipal de partid Oradea (din 9 martie 1981). A fost instructor al C.C. al P.C.R. (octombrie 1986 – 1 iunie 1988), secretar de stat la Ministerul de Interne și secretar al Consiliului Politic Superior al Ministerului de Interne (18 iunie 1988 – 22 decembrie 1989).

Paraschiv Alecu a fost deputat în M.A.N., ales în circumscripția electorală nr. 1 Oradea-Vest, jud. Bihor (1985 – 1989) și membru în Comisia pentru politică externă și cooperare economică internațională a M.A.N. (din 29 martie 1985). A fost distins cu „Ordinul Muncii“ clasa a III-a.

INDICE – Membrii C.C. al P.C.R.