Pavel Aron

Pavel Aron (n. 26 octombrie 1928, com. Albești, jud. Mureș) a fost un om politic și inginer român, care a avut o carieră de succes în domeniul transporturilor și în cadrul Partidului Comunist Român (PCR). A deținut funcția de membru al Comitetului Central al PCR între 23 noiembrie 1979 și 22 decembrie 1989.

Studiile lui Pavel Aron au inclus Școala profesională de pe lângă Depoul CFR Brașov (1943-1947), Facultatea muncitorească din Brăila (1947-1949) și Institutul de Căi Ferate București (1949-1956). Ulterior a urmat un curs postuniversitar și a obținut titlul de doctor la Academia de Științe Social-Politice „Ștefan Gheorghiu“.

Pavel Aron a devenit membru de partid în 1947. În calitate de inginer CFR a ocupat funcții de conducere la stațiile CFR Sighișoara și Timiș-Triaj-Brașov (1956-martie 1962). A fost instructor la Comisia economică a Comitetului regional de partid Brașov (1962-februarie 1968), apoi secretar cu probleme economice al Comitetului municipal de partid Brașov (februarie 1968-1971).

A urmat o perioadă în care a fost prim-secretar al Comitetului județean de partid și președinte al Comitetului executiv al Consiliului popular al județului Arad (1971-5 iunie 1979) și secretar al Comitetului județean de partid și președinte al Comitetului executiv al Consiliului popular al județului Arad (5 iunie 1979-11 iulie 1986).

Pavel Aron a ocupat funcția de ministru al Transporturilor și Telecomunicațiilor (9 august 1986-22 decembrie 1989) și de vicepreședinte al Consiliului de coordonare a activității din transporturi și telecomunicații.

În cariera sa politică, a fost deputat în Marea Adunare Națională (MAN), ales în circumscripția electorală nr. 8 Lipova, jud. Arad (1980-1985) și în jud. Arad (1985-1989).

Ca recunoaștere a activității sale, Pavel Aron a primit distincția „Ordinul Muncii” clasa a III-a.

INDICE – Membrii C.C. al P.C.R.