Vasile Albu

Vasile Albu (n. 11 februarie 1935, com. Războieni, jud. Neamț) a fost un membru supleant al Comitetului Central al Partidului Comunist Român între 22 noiembrie 1984 și 16 decembrie 1987, iar ulterior membru al C.C. al P.C.R. între 16 decembrie 1987 și 22 decembrie 1989.

Vasile Albu a absolvit Facultatea de Științe Politico-Economice, Academia de Științe Social-Politice „Ștefan Gheorghiu“ în 1975. În cariera sa, a îndeplinit numeroase funcții, începând ca tehnician la șantierul de construcții al Fabricii de Ciment din Bicaz (din 1955). A devenit membru de partid în 1959 și a ocupat poziția de instructor teritorial la Comitetul regional U.T.M. Bacău (din 1960).

Vasile Albu a continuat să-și dezvolte cariera în cadrul partidului, devenind instructor cu probleme organizatorice la Comitetul regional de Cruce Roșie Bacău (din 1962), șef al Comisiei consilii populare a Comitetului regional de partid Bacău (1966–februarie 1968) și instructor la Sectorul cadre al Comitetului județean de partid Bacău (din februarie 1968).

Ulterior, Vasile Albu a fost numit șef al Sectorului probleme statutare al documentelor de partid și evidenței membrilor de partid la Comitetul județean de partid Bacău (din 1976), șef al Secției organizatorice și membru al biroului Comitetului județean de partid Bacău (din noiembrie 1979), prim-secretar al Comitetului municipal de partid și președinte al Comitetului executiv al Consiliului popular al municipiului Bacău (din 1981–26 septembrie 1984).

În ultimii ani de activitate, Vasile Albu a fost instructor al C.C. al P.C.R. pentru județul Tulcea (februarie 1986–1 iulie 1988) și secretar pentru probleme organizatorice al Comitetului județean de partid Galați (1 iulie 1988–1989).

INDICE – Membrii C.C. al P.C.R.